<--powrót do stronyHotel Sofitel Victoria WarszawaGdy myślę o Hotelu Victoria od razu przypomina mi się słynny aktor Daniel Olbrychski, który zaproszony na jedną z odbywających się tam imprez, ze zwykłą dla siebie fantazją wjechał do hotelu w eleganckim smokingu na pięknym siwym koniu. Oczywiście miała o czym plotkować cała Warszawa! Hotel Victoria zawsze otaczał blichtr przysługujący tylko gwiazdom filmowym. W czasach PRL był bowiem symbolem niedostępnego dla przeciętnego Polaka luksusu i dobrym partnerem dla producentów filmowych, którzy tę atrakcyjność hotelu chętnie wykorzystywali i podsycali.

Hotel Victoria otworzył swoje podwoje w 1976 roku i od tamtej pory jest jednym z najbardziej prestiżowych hoteli w mieście. Od 2001 roku działa w sieci Sofitel. Sąsiedztwo Traktu Królewskiego i położenie pomiędzy Starym Miastem i współczesnym centrum sprawia, że każdy gość odwiedzający Warszawę, nawet jeśli nie zatrzyma się w Victorii, na pewno choć raz obok niej przejdzie. Hotel otoczony jest wieloma charakterystycznymi budowlami, takimi jak gmach Galerii Zachęta, kościół ewangelicki św. Trójcy, czy Grób Nieznanego Żołnierza. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja przy Placu Piłsudskiego – miejscu wręcz symbolicznym ze względu na słynne wystąpienie Papieża Jana Pawła II, czy na pomnik Józefa Piłsudskiego. Jest to więc miejsce ważnych uroczystości państwowych i religijnych.

Hotel ten i znajdujący się przed nim Plac Piłsudskiego jest miejscem filmowanym niezwykle często ze względu na transmisje telewizyjne, reportaże, kroniki. Okolica ta stała się też ulubionym plenerem filmowym dla wielu twórców, a sam Hotel Victoria od momentu jego powstania występował przede wszystkim jako symbol luksusu. Ten jakże charakterystyczny podjazd oraz wejście do hotelu wielokrotnie „grały” w filmach i serialach telewizyjnych, ale nie tylko, także wnętrza: hall, bar, korytarze i pokoje. Można powiedzieć, że hotel ten był swoistym rekwizytem używanym przez filmowców, gdy tylko potrzebowali na ekranie powiewu wielkiego świata. Taką rolę pełniła słynna Victoria np. w popularnym serialu „07 zgłoś się” czy w komediach Stanisława Barei „Miś” i „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”.
W filmie „Wielka majówka” z 1981 roku Victoria była dla młodych bohaterów spełnieniem marzeń o luksusie i dolce vita. W „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego i „Piłkarskim pokerze” Janusza Zaorskiego eleganckie wnętrza hotelu były tłem walki o wielkie pieniądze.

Hotel odnalazł swoje filmowe życie, pomimo większej konkurencji, również w kapitalizmie. Powstało tu wiele scen m. in. serialu „Ekstradycja”, czy część zdjęć do biograficznego filmu o Ryszardzie Riedlu „Skazany na bluesa”.

I to na pewno nie koniec kariery filmowej słynnej Victorii.

WJ.
© Film, Art & Tourism

Hotel Sofitel Victoria Warszawa


Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004"