<--powrót do strony
"Rok w puszczy"
2005"Moczary i uroczyska"
2007


Tomasz Ogrodowczyk


Zawodowy życiorys:

"Dlaczego fotografuję i filmuję przyrodę, dlaczego nagrywam śpiewy i głosy dzikich zwierząt? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim zależy mi na tym, aby zachować dla potomnych wizerunek polskiej przyrody, z jaką obcuję. Chcę przy tym podzielić się z innymi swoją fascynacją, zauroczeniem światem, jakiego wielu nigdy nie widziało i z pewnością wielu nie zobaczy. A pokazuję ją taką, jaką sam widzę - z bliska, bez tajemnic, barwną, rozśpiewaną i piękną".

Tomasz Ogrodowczyk - od urodzenia wielki miłośnik przyrody, od 25 lat fotograf, od 15 filmowiec, a od 10 dźwiękowiec w jednej osobie. Kocha przyrodę nie tylko sercem, lecz niemal każdym kadrem filmu, każdą fotografią, każdym dźwiękiem. Przyroda w jego twórczości jest bohaterem wspaniałym, niedoścignionym w doskonałości i nie poznanym w swych tajemnicach. Tomek Ogrodowczyk jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na stałe związany z Leśnym Studiem Filmowym Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, realizuje filmy o tematyce przyrodniczej i leśnej. Jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od kilkunastu lat publikuje artykuły na tematy przyrodnicze i fotograficzne. Do tej pory ukazało się ponad 170 publikacji w prasie fachowej. Brał udział w ponad dwudziestu wystawach fotograficznych, w tym siedmiu wystawach indywidualnych w Polsce oraz około 40. spotkaniach i pokazach autorskich.

Ma też na swym koncie kilkanaście płyt CD z głosami zwierząt, w tym głównie ptaków. Zrealizował kilkadziesiąt filmów, jak na przykład: "Leśne dziedzictwo" (1998), "Leśne impresje" (1999), "Symbioza grzybów i roślin - mikoryzy" (2001), "Leśne drzewa" (2002), "Ballada o drewnie" (2004), "Łowiectwo w polskich lasach" (2005), "Rok w puszczy" (2005) oraz ostatni obraz realizowany przez cztery lata, a opowiadający o mieszkańcach najdzikszych, bagiennych zakątków Polski, pt. "Moczary i uroczyska" (2007).

Realizacje dźwiękowe - wybrane płyty Audio-CD z głosami zwierząt:
- Ptaki Polskie (2000)
- Żywioły - woda, ogień, wiatr (2001)
- O czym szumi Krasna (2002)
- Wielkie koncerty polskiej przyrody (2003),
- Wielkie koncerty polskiej przyrody 2 (2004),
- Jaki to ptak (2005),
- Jaki to ptak 2 (2006),
- Tajemnice puszczy - rozpoznawanie głosów zwierząt (2006).
- Ptaki Polski - tom 1 - płyta CD do książki - (2005)
- Ptaki Polski - tom 2 - płyta CD do książki - (2006)
- Ptaki Polski - encyklopedia ilustrowana - płyta CD do książki - (2007)
- Młody obserwator przyrody - Płazy i gady - płyta CD do książki - (2007)


Nagrody festiwalów CIFFT:

II International Tourfilm Festival, Płock 2007 – nagroda za wartości ekologiczne za film „Rok w puszczy”

DOCUMENT.ART.ROMANIA, Campulung Muscel 2007 - PREMIUL SPECIAL DE CĂTRE INTERNATIONAL TOURFILMFESTIVAL COMITETTE za film “Rok w puszczy”

III Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych, Płock 2008 - nagroda w kategorii Ekologia dla filmu „Moczary i uroczyska"

Międzynarodowy Festiwal Filmów Turystycznych Art&Tur, Barcelos 2008 (Portugalia) - nagroda w kategorii Ekologia dla filmu „Moczary i uroczyska"

VII Film Art & Tourism Festival, Warszawa 2012 – nagroda dla najlepszego filmu w kategorii NATURA za film „Dzika przyroda w sercu Europy”


Inne nagrody:

Nagroda "Sowa z Rogowa" na Targach Leśnych - za film "Leśne dziedzictwo" - Rogów 1999

IX Ogólnopolski i VI Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego, EKOFILM 2006 - nagroda za zdjęcia do filmu „Rok w puszczy” - Nowogard, 17-19 maj 2006

Nagroda Lasów Państwowych im. Adama Loreta - Edycja 2006 - wyróżnienie w kategorii: za prace na rzecz promocji i kształtowania korzystnego wizerunku Lasów Państwowych, popularyzację wiedzy o Lasach Państwowych oraz o misji i roli tej organizacji w działaniach na rzecz polskiej przyrody w dziale: edukacja - za film "Rok w puszczy"

Nagroda Lasów Państwowych im. Adama Loreta - Edycja 2007 - wyróżnienie w kategorii: za prace na rzecz promocji i kształtowania korzystnego wizerunku Lasów Państwowych, popularyzację wiedzy o Lasach Państwowych oraz o misji i roli tej organizacji w działaniach na rzecz polskiej przyrody w dziale: edukacja - za cykl płyt audio CD z głosami zwierząt.Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright by Business Integration Group i Fundacja "Europa 2004"